Wywiad z klientem – badanie potrzeb

Wstępna rozmowa w której przedsiębiorca przedstawia nam swoje potrzeby oraz oczekiwania dotyczące uzyskania kredytu. Wyjaśniamy plusy i minusy poszczególnych rozwiązań finansowych.
Wyjaśniamy różnicę pomiędzy kredytem w rachunku bieżącym, a kredytem ratalnym.
Uświadamiamy przedsiębiorców o możliwościach które są dostępne na rynku oraz ustalamy główną potrzebę firmy.

Wstępna analiza sytuacji klienta
Pozyskanie kredytu obrotowego rozpoczynamy od szczegółowej analizy sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Odpowiednia analiza umożliwia sprostowanie ewentualnych niejasności, które w banku mogłyby zamknąć drogę do udzielenia finansowania. Instytucje finansujące działają według ściśle określonych procedur, które muszą być spełnione przez klienta aby mógł uzyskać satysfakcjonujące finansowanie. Jeśli firma nie mieści się w schemacie banku może mieć kłopot z uzyskaniem środków.
Wstępna analiza banku

Po przeprowadzonej analizie konsultujemy sytuację klienta w bankach tak aby przed złożeniem wniosku uzyskać informację którą instytucja wyraża chęć finansowania przedsiębiorstwa.
Podczas tego procesu liczymy zdolność kredytową oraz szacujemy możliwość uzyskania kredytu.
Na tym etapie nie generujemy zapytań kredytowych, a konsultujemy z zaprzyjaźnionymi bankierami/ analitykami daną firmę tak aby otrzymać informację zwrotną. Jeśli otrzymamy wstępne zainteresowanie ze strony banków przedstawiamy poszczególne oferty klientowi oraz wspólnie wybieramy 2-3 banki w których wnioskujemy o kredyt. Dzięki temu unikamy tracenia czasu oraz generowania niepotrzebnych zapytań w BIK.

Przygotowanie wymaganych dokumentów

Następnie przygotowujemy wspólnie z  klientem wnioski kredytowe oraz wymagane dokumenty do złożenia w wybranych bankach. Zdajemy sobie sprawę, że dokładnie  wypełniony wniosek wraz z wymaganym kompletem dokumentów daje większą szansę na pozytywny rezultat podczas analizy kredytowej.

Złożenie dokumentacji w banku

Po złożeniu dokumentów jesteśmy w ciągłym kontakcie z doradcą z banku odpowiedzialnym za procesowanie wniosku. Przekazujemy wszystkie informacje klientowi na temat postępu w procesowaniu wniosku oraz wymaganych dokumentach.

Analiza Kredytowa

Uzyskanie kredytu obrotowego w zależności od banku, kwoty oraz formy prowadzenia firmy trwa od kilku dni do miesiąca. Podczas analizy kredytowej często otrzymujemy pytania ze strony banku.
Wszystkie pytania, uzupełnienia lub wyjaśnienia wymagane przez bank omawiamy z klientem.

Decyzja kredytowa / Negocjacja warunków

W przypadku wydania decyzji kredytowej otrzymujemy od banku konkretne warunki cenowe danego kredytu(wcześniejsze warunki są orientacyjne ).  Należy pamiętać, że prowizja i marża banku nie są jedynymi kosztami kredytu, a często zdarza się, że bank wymaga od nas spełniania określonych warunków podczas całego okresu kredytowania. Z tego powodu warunki kredytu szczegółowo omawiamy z klientem oraz negocjujemy z bankiem tak aby dopasować kredyt do potrzeb klienta. Komfortową sytuacją jest otrzymanie co najmniej dwóch decyzji kredytowych w różnych bankach dzięki czemu możliwości negocjacji jest znacząco większa.

Podpisanie umowy kredytowej / Uruchomienie kredytu

Jeśli ustalimy z bankiem konkretne warunki umawiamy się na podpisanie umowy kredytowej. Podczas podpisania umowy  towarzyszymy klientowi tak aby wszystkie warunki, wymagania banku były jasne. Zależy nam na długofalowych relacjach z klientami dlatego po uzyskaniu finansowania pozostajemy w kontakcie i służymy pomocą.